.

.

piątek, 10 marca 2017

Nie od razu Rzym zbudowano

Czyli kamyczek do kamyczka, cierpliwości. W nauce programowania największą trudnością (przynajmniej dla mnie) jest to, że na początku wszystko, ale to dosłownie wszystko, jest nowe. Słownictwo, pojęcia, narzędzia, zależności, co z czym, co do czego i dlaczego. Próg wejścia jest naprawdę wysoki - podobnie jak poziom abstrakcji, z którym człowiek zderza się na dzień dobry. Ogarnięcie i zrozumienie samego środowiska pracy jest już sporym wyzwaniem. Poszczególne elementy tego nowego wspaniałego świata1 składają się w sensowną całość powoli.

Wczoraj na przykład zrozumiało mi się, przyswoiło i poukładało, o co chodzi z tym node'm i menadżerem pakietów. Eureka! ;)

Otóż, zaprawdę powiadam Wam: język JavaScript może być uruchamiany:
  • w środowisku przeglądarki (client-side) oraz 
  • w node.js (server-side), czyli bezpośrednio w systemie operacyjnym, bez wykorzystania przeglądarki
O ile z pierwszym sposobem miałam (jak każdy użytkownik internetu) do czynienia od dawna (przez jakiś czas - bez świadomości tego faktu - zupełnie jak pan Jourdain z komedii Moliera, który nie wiedział, że mówi prozą ;), o tyle tego drugiego używam krótko. Ale bardzo się z tego cieszę.

Do node.js instalowanego na komputerze dodany jest od razu npm, czyli menadżer pakietów node'owych, służący do - jak to menadżer - zarządzania pakietami. Czyli do pobierania, aktualizowania, usuwania folderów z dowolną, co do formatu, zawartością (.js, .css, .img, .png, ...).

npm w akcji


Setapując projekt, komendą npm init tworzę plik package.json, który przechowuje różne metadane związane z tym projektem: jego nazwę, opis i wersję, informacje o licencji, dane konfiguracyjne oraz - bardzo ważne - zależności.

Pierwszą zależnością jaką dodałam w BUCE jest jquery. W wyniku komendy npm install jquery --save powstał folder node_modules (czyli pojemnik na pakiety instalowane npm'em), a w pliku package.json automatycznie dopisała się zależność dotycząca jquery:


W kolejnym kroku dodałam bibliotekę jQuery do mojego projektu, dopisując script tag w pliku index.html:


Czyli kamień węgielny już jest! :) Na koniec jeszcze dwa słowa o pakietach node'owych. Dzielą się one na:
  • lokalne - zapisywane do folderu node_modules danego projektu i tylko w nim dostępne (domyślnie instalowanie pakietów jest właśnie lokalne) 
  • globalne - co znaczy, że pakiet trafia do specjalnego folderu w systemie operacyjnym komputera i jest dostępny na całym dysku, a nie tylko w danym projekcie (żeby zainstalować pakiet globalny trzeba dodać w poleceniu -g: npm install -g {nazwa pakietu}

A poniżej wspomnienie niedawnego urlopu - słońce nad Forum Romanum :)

Forum Romanum


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz